Jak skutecznie uczyć się muzyki

Wstęp

Doświadczenie uczy, że czas spędzony przy instrumencie niekoniecznie przekłada się na efekty pracy. W branży funkcjonuje powiedzenie – „ćwicz 10 godzin dziennie przez 10 lat, a zostaniesz wirtuozem”. Inne popularne stwierdzenie – „5% to talent, a 95% to ciężka praca”. Jest to oczywiście prawda, ale moim zdaniem są to informacje niekompletne, zbyt ogólne.

 

Jeśli przegrasz 10 000 godzin bezmyślnie (bez konkretnego planu) to prawdopodobnie nie zostaniesz mistrzem gitary lub nawet nie będziesz wystarczająco dobry, aby występować przed publicznością. W praktyce, świadomy i dobrze ukierunkowany początkujący gitarzysta może osiągnąć lepsze efekty niż osoba z 10 letnim stażem.

 

Wszystko czego potrzebujesz to konkretna wiedza – czyli to co spowodowuje, że Twoja pasja się rozwinie, a czas poświęcony na muzykę będzie w 90-95% dobrze spożytkowany. Właśnie w tym miejscu pomocne będzie doświadczenie nauczyciela.


Zanim zrobisz kolejne kroki na gitarze, chciałbym opowiedzieć Ci w jaki sposób możesz zdobywać i kategoryzować nowe informacje. Jest to dobry punkt startu.

Nauka odbywa się na 3 płaszczyznach:


Wzrok

Najbardziej intuicyjna opcja. W ten sposób zaczynamy przygodę z gitarą. Akordy czy skale układają się na gryfie w pewne kształty. Jeśli nie znasz nazw dźwięków oraz interwałów to na podstrunnicy widzisz po prostu punkty, gdzie ma się pojawić palec oraz liczysz kropki (markery oznaczające progi I, III, V, VII, IX, XII). Amatorzy często swoją edukację opierają tylko na wzroku i tabulaturach. Takie podejście jest skuteczne tylko do pewnego etapu. Prędzej czy później pojawia się mur, który nie jest łatwo pokonać.


Teoria

Metoda dla wytrwałych i pilnych uczniów. Istotą ludzkiej natury jest ciekawość oraz potrzeba wyjaśniania tego co nieznane. To dobra cecha! W ten sposób świat się rozwija, a postępy widać gołym okiem w każdej dziedzinie. Muzykę trzeba analizować. Teoria kojarzy się z matematyką i rzeczywiście tak jest. Jeśli czegoś nie widzisz i nie słyszysz to podręcznikowa wiedza może pomóc zrobić krok do przodu. Analizuj dobrą muzykę (to czym się inspirujesz) oraz szukaj odpowiedzi dlaczego popełniasz błędy.


Słuch

Pełni najważniejszą rolę w nauce muzyki i jest jednocześnie najbardziej zaniedbywany. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta – ćwiczenie słuchu wymaga solidnej pracy. Internet przyniósł rewolucję w dziedzinie muzyki. Wszystko jest dostępne od zaraz i często za darmo. Prawie zawsze znajdziesz tabulaturę do utworu lub instruktaż video. Oznacza to, że ktoś odrobił za Ciebie pracę domową i podaje Ci wiedzę „na tacy”. Niestety w szerszej perspektywie nie wyjdzie Ci to na dobre. Korzystając z tabulatur idziesz na skróty – nie ćwiczysz słuchu oraz informacje nie zapisują się w pamięci na długo. SŁUCH jest podstawą i gwarancją, że odniesiesz sukces. Nigdy o tym nie zapominaj!


Podsumowanie

Ucząc się utworów czy zagrywek staraj się analizować je z perspektywy 3 płaszczyzn – słuchowej, wzrokowej i teoretycznej. Słuchaj dużo inspirującej muzyki, analizuj i kopiuj. To jest najbardziej skuteczne podejście. Włożony wysiłek zaprocentuje. Obiecuję 🙂

 

autor: Piotr Słapa



Grasz na gitarze akustycznej? Sprawdź jak szybko i skutecznie zwiększyć swoje umiejętności! 

Dowiedz się jakie błędy popełniają gitarzyści akustyczni (niezależnie od stażu gry) i wyeliminuj nawyki, które mogą blokować Twój rozwój.

Przygotowałem dla Ciebie duży poradnik w formie e-Booka. 15 stron konkretnej wiedzy + lista narzędzi (aplikacje i programy), których używam do nauki gry na gitarze.

—-> POBIERZ DARMOWY PORADNIK  <—-