Nauka online

LEKCJE MUZYKI I KURSY ONLINE 

Czy kursy muzyczne i lekcje online to edukacja muzyczna przyszłości?

Naszym zdaniem zdecydowanie TAK!

Przed nami wielka rewolucja w dziedzinie muzycznych kursów i lekcji online, która została przyspieszona przez niedawną epidemię koronawirusa. W tym artykule dowiesz się dlaczego warto zainteresować się nauką muzyki online oraz jak zmieniła się nasza szkoła, aby zaoferować uczniom wysokiej jakości lekcje gitary i ukulele w internecie.

Akademia Muzyki

W styczniu 2020 roku uruchomiliśmy jedną z pierwszych w Polsce internetowych szkół muzycznych – AkademiaMuzyki.pl

 

Uważnie słuchaliśmy naszych studentów oraz prowadziliśmy konsultacje z wybitnymi wykładowcami muzyki. To wszystko, aby opracować skuteczne programy nauki gry na instrumentach, które gwarantują równie skuteczny rozwój jak lekcje indywidualne z nauczycielem w stacjonarnej szkole.

Efektem naszej pracy są interaktywne kursy online na platformie Akademia Muzyki. W tym momencie dostępne są kompleksowe programy nauki gry na gitarze (Gitara Od Podstaw), ukulele (Ukulele Od Podstaw), techniki fingerstyle (Fingerstyle Od Podstaw) oraz na harmonijce ustnej (Harmonijka Od Podstaw).

WIĘCEJ INFORMACJI O KURSIE GITARA OD PODSTAW:
AKADEMIAGITARA.PL

WIĘCEJ INFORMACJI O KURSIE UKULELE OD PODSTAW:
AKADEMIAUKULELE.PL

WIĘCEJ INFORMACJI O KURSIE HARMONIJKA OD PODSTAW:
AKADEMIAHARMONIJKI.PL

WIĘCEJ INFORMACJI O KURSIE FINGERSTYLE OD PODSTAW:
AKADEMIAMUZYKI.PL/FOP

Czas trwania każdego programu to od 11 do 12 tygodni, podczas których studenci zgłębiają pod okiem wykładowcy/autora kursu tajniki gry na instrumencie. Zakończenie programu jest honorowane certyfikatem Akademii Muzyki.

Każdy kurs jest interaktywny. Studenci pracują na zamkniętej grupie wspólnej nauki. Zaletą takiego rozwiązania jest podobny poziom zaawansowania uczniów, możliwość wymiany doświadczeń, kontakt z wykładowcą (webinary live) oraz przede wszystkim dobra zabawa!

Ważnym elementem Akademii Muzyki jest kanał youtube. Jest to miejsce, gdzie co tydzień publikujemy nową, darmową lekcję muzyki. Naszym celem jest dostarczać wysokiej jakości, konkretne materiały edukacyjne oraz budować muzyczną społeczność.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o projekcie AKADEMIA MUZYKI


Nauka gry na gitarze i ukulele online


Wprowadziliśmy do naszej oferty lekcje gitary i ukulele w formie online. Korzystamy z aplikacji zoom.us, która jest wygodna w obsłudze oraz połączenie jest dobrej jakości. Testowaliśmy inne rozwiązania (np. skype, google hangouts), ale naszym zdaniem Zoom najlepiej spełnia swoją rolę.

Aby dołączyć do naszej szkoły i uczyć się online wystarczy, że masz dostęp do internetu oraz kamerkę internetową. Może być to urządzenie zewnętrzne, wbudowane w laptopa lub po prostu smartphone.

 

Tak wygląda nauka gry na gitarze online z aplikacją Zoom

Aplikacja Zoom posiada opcje, które są bardzo pomocne podczas lekcji zdalnych:

 1. Możliwość rozmowy na żywo (CHAT po prawej stronie okienka) z opcją zapisu do pliku tekstowego. W okienku rozmowy zapisujemy na bieżąco najważniejsze punkty lekcji oraz zadania domowe.
 2. Funkcja SHARE SCREEN udostępnia uczniowi widok komputera nauczyciela. Możemy w ten wybrać wybrać konkretny dokument (np. jak omawiamy teorię muzyki), program muzyczny lub program z nutami/tabulaturami (TAB).
 3. Aplikacja ma spore możliwości ustawienia mikrofonu oraz video. Jednym kliknięciem można wybrać źródło dźwięku i kamerę. Okienka video są czytelne, co ułatwia obserwowanie gryfu instrumentu.
 4. Zoom działa najpłynniej ze wszystkich aplikacji i programów do lekcji zdalnych, które do tej pory testowaliśmy. Jedyna wadą jest gorsza jakość dźwięku instrumentów niż głosu. Aplikacja oryginalnie została stworzona jest do konferencji w biznesie i webinarów, więc jakość głosu jest priorytetem.
 5. Zoom jest DARMOWY. Abonament dotyczy konferencji grupowych. Podczas lekcji 1:1 możemy korzystać bez ograniczeń.
 6. Aplikację instalujemy tylko raz. Kolejne podłączenia to sprawa kilku sekund. Dodatkowo Zoom świetnie działa na smartphonie.


Jakość dźwięku i video to dla nas PRIORYTET

Na lekcjach w naszej szkole używamy profesjonalnego sprzętu, aby zapewnić najlepsza jakość obrazu/dźwięku dla uczniów. Wiemy, że instrument musi być widoczny, a dźwięk czysty i wyraźny. W lekcjach online jest to bardzo ważny element, o który dbamy.

Zobacz w jaki sprzęt do zajęć online wyposażona jest nasza szkoła:

Kamera internetowa Logitech C922 Pro Full HD

Cyfrowy rejestrator audio ZOOM H6

Monitory studyjne Genelec 8010


Zajęcia online czy szkoła stacjonarna?

Zajęcia online mogą być alternatywą dla szkoły stacjonarnej jeśli zostaną spełnione odpowiednie warunki:

Jeśli szkoła realizuje przygotowany wcześniej program oraz posiada materiały dla uczniów (np. w formie PDF). Nie polecamy lekcji u nauczycieli, którzy nie są przygotowani do lekcji i pracują chaotycznie bez planu.

Zawsze po zajęciach online przesyłamy krótki film video z materiałem, który gramy na lekcji. Mamy wtedy pewność, że uczeń może posłuchać utworu/ćwiczenia w dobrej jakości i zadanie domowe będzie dla niego czytelne. Nagrywanie video wymaga dodatkowej pracy nauczyciela, ale bardzo zależy nam, aby lekcje dawały jak największą wartość.

Podczas zajęć 1:1 w szkole stacjonarnej dużym atutem jest możliwość posłuchania na żywo ucznia i udzielenia wskazówek. Praca z uczniem na lekcji online obarczona jest ryzykiem opóźnienia dźwięku, co może utrudnić nauczycielowi ocenę np. rytmu. Z tego powodu zachęcamy uczniów do przesyłania nam plików audio i video z domowych sesji treningowych. Poświęcamy czas, aby dokładnie posłuchać prac domowych uczniów i udzielić cennych wskazówek.


Dlaczego warto wybrać kurs online na gitarę czy ukulele?

 • Profesjonalny kurs online wydaje się początkowo drogi (min. 500-600zł), ale cena jednostkowa lekcji jest niska. Lekcja muzyki w prywatnej szkole to 120-300zł. Koszt jednej lekcji w kursie online to kilka złotych.
 • Oszczędność czasu i pieniędzy związanych z dojazdem do szkoły stacjonarnej.
 • Możliwość nauki w każdym miejscu z dostępem do internetu.
 • Kurs online często jest w formie aplikacji na smartphone.
 • Dostęp do specjalnej grupy spólnej nauki – praca z uczniami na podobnym poziomie zaawansowania. Możliwość wymiany doświadzeń.
 • Dostęp do materiałów dodatkowych w formie PDF oraz audio.
 • Możliwość otrzymania certyfikatu po ukończeniu kursu.
 • Spotkania live z mentorami podczas trwania kursu.
 • Długoterminowy dostęp do kursu (12, 24, 36 miesięcy lub dożywotnio).

Jeśli interesuje Cię nauka gry na gitarze lub ukulele w formie kursu online to zapraszamy do naszej internetowej szkoły muzycznej Akademia Muzyki. Zapisz się na listę mailową szkoły – w ten sposób dostaniesz informacje o premierze każdego nowego kursu.

 

autor: Piotr Słapa