Ukulele – proste utwory dla początkujących

Pierwsze piosenki czyli jak zacząć naukę gry na ukulele

Ukulele to pięknie brzmiący i intuicyjny w nauce instrument. Aby zagrać pierwsze utwory wystarczy znajomość kilku podstawowych akordów oraz rytmów. W tym praktycznym poradniku pokażę Ci jak zagrać kilka popularnych utworów na ukulele. Brzmi fajnie, prawda :)?

Nazywam się Piotr Słapa i zapraszam Cię do muzycznej przygody!


…wszystko co musisz wiedzieć na początek!

Zanim przejdziemy do praktyki zachęcam zapoznać się z kilkoma ważnymi poradnikami, które są na tej stronie.

PORADNIK 1:
JAK WYBRAĆ PIERWSZE UKULELE

W tym praktycznym poradniku dowiesz się jakie ukulele kupić na początek nauki. Zanim wybierzesz się do sklepu koniecznie zapoznaj się z tym materiałem.

PORADNIK 2:
BUDOWA UKULELE I JAK TRZYMAĆ TRZYMAĆ INSTRUMENT

Pierwszy krok w Twojej muzycznej edukacji. Tutaj dowiesz się podstawowych informacji o ukulele oraz przede wszystkim jak trzymać ten niewielki instrument.

PORADNIK 3:
JAK NASTROIĆ UKULELE

Ukulele gra ładnie jak jest nastrojone 🙂 Tutaj pomoże Ci darmowa aplikacja GuitarTuna. Naukę zaczniemy od nazw strun, a później razem ze mną nastroisz ukulele. Dasz radę!

PORADNIK 4:
JAK CZYTAĆ TABULATURĘ I AKORDY NA UKULELE

Zanim coś zagrasz musisz nauczyć się czytać uproszczony zapis muzyczny (tabulaturę) oraz diagram akordu. To naprawdę proste  – opanujesz to w 15min.

PORADNIK 5: 
ZESTAW AKORDÓW NA UKULELE DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Piosenki zbudowane są z akordów, więc trzeba je opanować. Akordów jest dużo, ale na początek wystarczy, że poznasz tylko 3 (C-dur, A-moll, F-dur). W poradnik znajdziesz 12 akordów. Na ich naukę daj sobie kilka tygodni. Będzie fajnie, zobaczysz!


 


Grasz na ukulele? Sprawdź jak szybko i skutecznie zwiększyć swoje umiejętności! 

Dowiedz się jakie błędy popełniają początkujący  i wyeliminuj nawyki, które mogą blokować Twój rozwój.

Przygotowałem dla Ciebie duży poradnik w formie e-Booka. 14 stron konkretnej wiedzy + lista narzędzi (aplikacje i programy), których używam do nauki gry na ukulele.

—-> POBIERZ DARMOWY PORADNIK  <—-

 

 


OK! Jesteśmy gotowi na piosenki 🙂

Teraz przechodzimy do lekcji video na YouTube. W ten sposób najszybciej się nauczysz grać. Piosenki, które przygotowaliśmy związane były z wakacyjnym wydarzeniem/konkursem #UKULATO, które niestety już się zakończyło (ukulele trafiło do szczęśliwego zwycięzcy konkursu) Ale nic straconego! Poradniki video nadal są i będą dostępne na kanale. Można grać 🙂

Przy okazji! Jeśli chcesz uczyć się muzyki na poważnie (czyli gramy żeby się czegoś praktycznego nauczyć) to zasubskrybuj kanał Akademia Muzyki.

Jasne! Chcę śledzić Akademię Muzyki (subskrybuj)

Dobra, to teraz praktyka 🙂 Przechodzimy do utworów!

UTWÓR 1 (BARDZO ŁATWY!)
JASON MRAZ – I’M YOURS 

Świetny utwór na początek nauki z ukulele! Dlaczego? Mamy tylko 3 proste akordy (C-dur, A-moll, F-dur) oraz rytm, który również nie będzie trudny. W lekcji video pokazuję kilka sposobów na zagranie rytmu – zacznij od tego najłatwiejszego. Za jakiś czas wróć do tej lekcji i naucz się kolejnych rytmów.

UTWÓR 2 (BĘDZIE TROSZKĘ TRUDNIEJ, ALE DASZ RADĘ!)
BILLIE EILISH – BELLYACHE

Jeden z moich ulubionych utworów. Brzmi super na ukulele! Dobra wiadomość – mamy proste akordy i tylko 3. Konkretnie są to C-dur, A-moll oraz E-moll. Ten ostatni wymaga więcej ćwiczeń i spotkasz go w wielu piosenkach, więc trzeba go się nauczyć jak najszybciej. Rytm będzie bardziej skomplikowany niż w I’m Yours, ale poradnik video poprowadzi Cię krok po kroku!

UTWÓR 3 (WITAJCIE AKORDY BAROWE!)
DOJA CAT – SAY SO

Ten utwór będzie trudniejszy niż poprzednie, dlatego wróć do tej lekcji jak opanujesz poprzednie utwory. Wyzwaniem są akordy z poprzeczką barre (jeden palec chwyta więcej niż jedną strunę). Osoby początkujące czasem unikają akordów barowych przez długi czas i jest to błąd. Prędzej czy później musisz się z nimi zmierzyć, bo nie zagrasz wielu utworów. Say So to dobra okazja na taką gimnastykę lewej dłoni! Good luck 🙂

Chcę śledzić Akademię Muzyki (subskrybuj)

 

Dzięki za uwagę i powodzenia!
Piotr Słapa