Najlepsze ćwiczenia na gitarę dla POCZĄTKUJĄCYCH

Najlepsze ćwiczenia na gitarę dla początkujących

W tej lekcji poznasz 4 fundamentalne ćwiczenia na gitarę, które zbudują od podstaw i rozwiną Twoją technikę gry lewej ręki oraz dodatkowo poprawisz technikę kostkowania.

♫ Gorąco zachęcamy do śledzenia naszego kanału Youtube (subskrybuj)

Dla kogo jest ta lekcja gitary?

  • Jeśli jesteś początkujący, grasz na gitarze mniej niż rok to warto bardzo dokładnie “przerobić” wszystkie przykłady, które znajdziesz w tej lekcji video. Ćwiczenia na początku będą trudne, ale jak dasz sobie 2-3 tygodnie na praktykę to zobaczysz, że z każdym dniem jest coraz lepiej i pewnie stawiasz palce na strunach.
  • Dla osób zaawansowanych, które grają na gitarze kilka lat lub nawet kilkanaście. Zagraj ćwiczenia i sprawdź aktualny poziom Twojej techniki gry. Jeżeli coś nie wychodzi to znaczy, że musisz poprawić swój aparat gry (lewą dłoń) lub technikę kostkowania.

Na początek kilka wskazówek

  1. Kluczem do postępów na gitarze jest skupienie i koncentracja. Wycisz telefon, nie ćwicz przy załączonym telewizorze, nie myśl o innych sprawach.
  2. Ćwicz tylko to co trzeba w dobrej kolejności. Na początku trudno jest jednocześnie trafić czysto w próg, zagrać dźwięk o dobrej dynamice i szybko przejść do kolejnej figury. Podziel ćwiczenie na etapy.
  3. Technikę gry najlepiej jest budować na konkretnych ćwiczeniach (np. zestaw z tej lekcji), a nie na utworach. Zobaczysz, że po kilku tygodniach ćwiczeń – będziesz szybciej uczyć się nowych utworów i lepiej grać stare kompozycje.
  4. Dobrą praktyką jest ćwiczenie z metronomem. Polecam jednak załączyć metronom nie na początku, ale dopiero wtedy, jak zapamiętasz co masz grać. Dobre tempo na początek to 50-60 BPM.
  5. Opracuj indywidualną “drabinkę postępów” czyli konkretny plan na najbliższe tygodnie. Określ co chcesz osiągnąć, w jakim tempie grać oraz jak to ma finalnie brzmieć.
  6. Nie nastawiaj się na szybkie postępy od razu. Bądź cierpliwy i konsekwentny. To najlepsza droga do celu. Nauka gry na gitarze nie musi trudna – wystarczy działać zgodnie z planem i odpowiednią postawą.

Od teorii do praktyki

Ćwiczenie 1

Aktywujemy wszystkie palce, omijamy jedną strunę i wykonujemy niewygodne dla dłoni konfiguracje. Poruszamy się w kierunku do strun wiolinowych do basowych. Dodatkowo ćwiczymy kostkowanie naprzemienne i string skipping.

Ćwiczenie 2

Podobny przykład do ćwiczenia 1. Tym razem poruszamy się w kierunku od basów do wiolinów. Kolejność układania palców jest inna oraz zmienia się kierunek kostkowania.

Ćwiczenie 3

Inspiracją dla tego ćwiczenia jest intro Slasha z utworu “Anastasia”. Gramy tylko na strunach wiolinowych B oraz E. Blokujemy jeden palec na strunie B, a pozostałe pracują na strunie E. Super skuteczne ćwiczenie na niezależność palców!

Ćwiczenie 4

Jedno z moich ulubionych ćwiczeń, które poleca na chwytaniu niewygodnych dla dłoni akordów. Inspiracją dla tego przykładu był John Petrucci. Palce układają się na zasadzie przekątnych. W przyszłości możesz wzbogacić to ćwiczenie o większe rozciąganie palców (stawiać palce na kolejnych progach).

Powodzenia!

Piotr Słapa

 

 

 

 



Grasz na gitarze akustycznej? Sprawdź jak szybko i skutecznie zwiększyć swoje umiejętności! 

Dowiedz się jakie błędy popełniają gitarzyści akustyczni (niezależnie od stażu gry) i wyeliminuj nawyki, które mogą blokować Twój rozwój.

Przygotowałem dla Ciebie duży poradnik w formie e-Booka. 15 stron konkretnej wiedzy + lista narzędzi (aplikacje i programy), których używam do nauki gry na gitarze.

—-> POBIERZ DARMOWY PORADNIK  <—-