Jak kupić dobrą gitarę akustyczną

W niniejszym poradniku znajdziesz 10 praktycznych wskazówek, które pomogą Ci wybrać udany egzemplarz gitary akustycznej bez wad technicznych. Oferta instrumentów dostępnych w sklepach jest ogromna. Warto znać kilka podstawowych zasad, którymi się kierować podczas zakupu gitary. (fot. Maciej Malczyszyn)

 

1. Kupuj osobiście

Wiem, że czasem to oznacza problemy – gitara może być 500km od Ciebie. Jeśli nie masz możliwości oględzin gitary osobiście to poproś o przysługę doświadczonego kolegę, który mieszka w okolicy miejsca sprzedaży instrumentu. Z praktyki wiem, że gitara którą kupisz osobiście będzie cieszyć Cię przez długi czas – sprawdzisz jej brzmienie oraz stan techniczny.


2. Testuj na nowych strunach

Gitarę sprawdzamy tylko na świeżych strunach lub „lekko zgranych”. Nawet najlepszy instrument brzmi słabo na starym komplecie. Zużyte struny oznaczają brak powietrza, zamulone brzmienie oraz często problemy ze strojem.

Różne gitary lubią różne komplety strun. Zanim skreślisz instrument załóż komplet innej marki, ale takiej samej grubości. Moim zdaniem optymalny komplet strun do gitary akustycznej to 12-53 lub 12-54.


3. Gitara ma inspirować

Wbrew pozorom pierwsze wrażenie ma znaczenie. Dobrym gitarom towarzyszy efekt „wow” przy pierwszym uderzeniu w struny. Kieruj się intuicją – brzmienie musi zainspirować Ciebie od samego początku. Barwa gitary to kwestia indywidualnych preferencji.

Dobry instrument posiada długi sustain (długo wybrzmiewa) oraz brzmi czytelnie. Nie ma nic gorszego w gitarze akustycznej niż zamulony bas, który dominuje nad pozostałym pasmem. Zagraj struny basowe razem z wiolinami i oceń czy te ostatnie nie gubią się w tle. Dźwięk musi być soczysty, pełny i brzmieć bardzo naturalnie.


4. Gitara musi być komfortowa

W tym miejscu sugerowałbym myśleć bezkompromisowo. Gitara musi być dla Ciebie wygodna manualnie – w końcu będziesz na niej ćwiczyć setki godzin. Na komfort gry wpływają:

  • Profil gryfu – określa jego grubość oraz kształt. Dobrze dobrany gryf powoduje, że dłoń nie męczy się i nie jest narażona na kontuzję. Spotkasz profile sportowe, dosyć cienkie oraz bardzo grube i masywne. Instrumenty vintage oraz reedycje starych instrumentów często mają gryf typu V.
  • Szerokość siodełka – parametr mierzony w mm. Oznacza jak szeroki jest gryf na progu zerowym. Zbyt wąskie siodełko to niezbyt trafny wybór dla osób z większymi dłońmi – palec położony na progu może zahaczać o sąsiadujące struny. Gdy siodełko jest bardzo szerokie gitara akustyczna przypomina gitarę klasyczną. Osoby, które lubią chwytać dźwięki na podstrunnicy kciukiem lewej ręki (szczególnie gitarzyści fingerstyle) będą odczuwać dyskomfort. Najbardziej uniwersalne jest siodełko o szerokości 44 – 45mm.
  • Cutaway – jest to wcięcie w korpusie, które umożliwia dostęp do podstrunnicy powyżej XII progu. Wcięcie wpływa na komfort gry u gitarzystów solowych, ale odrobinę redukuje głośność instrumentu oraz basy. Na tym etapie sam musisz wybrać jak bardzo potrzebujesz cutaway.
  • Progi – wpływają na komfort gry w nieco mniejszym znaczeniu, ale warto o nich wspomnieć. Na wysokich i wąskich progach gra się łatwiej, ale mocniejsze dociśnięcie spowoduje niewielką zmianę wysokości dźwięku. Mocniejszemu atakowi na struny towarzyszy uderzenie o próg. Niskie i szerokie progi powodują, że strój jest stabilny i instrument brzmi bardziej miękko. Osoby, który lubią podciągać struny będą odczuwać dyskomfort przy niskich progach. Na szczęście producenci gitar progi dobierają w przemyślany sposób – problem się pojawia, gdy w używanej gitarze użytkownik wymienił je na własne życzenie. Warto zapytać właściciela używanej gitary czy progi są fabryczne.
  • Akcja strun – parametr na który mamy największy wpływ, ponieważ możemy go regulować. Jest to wysokość strun nad progami. Akcja strun jest składową kilku elementów: wysokości strun na mostku gitary, wysokość strun na siodełku oraz krzywizna gryfu (prosty lub ugięty). Idealnie, równe progi pozwalają ustawić bardziej komfortową wysokość strun.

5. Zobacz czy działa pręt napinający w gryfie

Większość gitar akustycznych posiada pręt napinający w gryfie, który służy do ustawienia jego krzywizny. W skrajnych przypadkach może być uszkodzony – oznacza to olbrzymi koszt naprawy, więc od razu możesz zrezygnować z zakupu.



Grasz na gitarze akustycznej? Sprawdź jak szybko i skutecznie zwiększyć swoje umiejętności! 

Dowiedz się jakie błędy popełniają gitarzyści akustyczni (niezależnie od stażu gry) i wyeliminuj nawyki, które mogą blokować Twój rozwój.

Przygotowałem dla Ciebie duży poradnik w formie e-Booka. 15 stron konkretnej wiedzy + lista narzędzi (aplikacje i programy), których używam do nauki gry na gitarze.

—-> POBIERZ DARMOWY PORADNIK  <—-


6. Sprawdź strój, stan progów oraz „wilki”

Instrument musi perfekcyjnie stroić. Niepoprawność w tym punkcie od razu dyskwalifikuje gitarę. W końcu nie chcemy od razu narazić się na szlif lub wymianę progów oraz inwestycje w kompensowany podstawek wyprofilowany dla każdej struny. Wyjątek – mamy wyjątkowo dobrze brzmiącą gitarę i warto w nią zainwestować, zazwyczaj dotyczy to starych i mocno używanych instrumentów. W skrajnych przypadkach gitara może mieć problem ze strojeniem, ponieważ mostek jest osadzony w złym miejscu – unikać takiego akustyka jak ognia!

Warto również sprawdzić klucze. Tanie gitary często wyposażone są w niskiej jakości stroiki, które przy ruchu “przeskakują” i puszczają strój. Jeśli gitara zaliczyła upadek na główkę to klucze mogą być uszkodzone. Kosz kompletu dobrej jakości stroików to 200-300zł. Bądź czujny!

Przy okazji badania stroju instrumentu zwróćcie uwagę na „wilki” czyli miejsca, gdzie dźwięk jest głuchy i nie wybrzmiewa wystarczająco długo. Zagraj po kolei wszystkie możliwe progi na podstrunnicy. Nie ma idealnych gitar, ale jeśli to zjawisko występuje zbyt często to nie jest to dobry znak.

W tym miejscu jeszcze raz przypominam o testowaniu na świeżych strunach. Czasem problemy ze strojem lub wilki mogą pojawić się tylko na zużytych strunach.


7. Szukaj oznak przesuszenia gitary

W pierwszej kolejności sprawdź czy progi nie wystają poza podstrunnicę – łatwo to zauważysz, ponieważ ostre krawędzie ranią ręce. Przesuszona gitara może mieć również zapadniętą płytę wierzchnią czego skutkiem jest niska akcja strun i brzęczenie strun. Zerknij czy mostek nie odkleja się od korpusu oraz na kondycję lakieru.

W Polsce w okresie zimowym łatwo przesuszyć gitarę – obowiązkowo stosuj nawilżacz. Wystarczy, że zimą instrument stał blisko kaloryfera lub w pomieszczeniu o niskiej wilgotności (poniżej 35%). Z tego powodu lutnicy najwięcej pracy mają zimą. Miej na uwadze, że nie każdy sklep muzyczny dba o odpowiednie warunki do przechowywania gitar. Wiosną wilgotność podnosi się do 45-55%, a gitara w naturalny sposób wraca do normy.


8. Uważaj na pęknięcia drewna

Pęknięcia mogą powstać poprzez uszkodzenia mechaniczne (np. upadek) lub jako skutek przechowywania gitary w niewłaściwych warunkach (np. rozwarstwienie płyty wierzchniej na łączeniu dwóch kawałków drewna). Na pewno nie warto kupować gitary, która miała złamaną główkę lub inne poważne defekty. Niewielkie uszkodzenia można naprawić u lutnika.


9. Unikaj wybrzuszenia gryfu oraz skręconego gryfu

Niektóre instrumenty posiadają wybrzuszenie w miejscu, gdzie gryf łączy się z korpusem. Skutek jest taki, że pomimo wysokiej akcji strun gitara pobrzękuje i blokuje się przy podciąganiu strun. Wioliny brzmią nieatrakcyjnie przy mocniejszym ataku. Gitara z taką przypadłością od razu narazi Ciebie na koszty w postaci wymiany progów i szlifu podstrunnicy.

Jednym z większych problemów w gitarze może być skręcony gryf. Skutkiem tej usterki jest wysoka akcja strun na wiolinach oraz niska w basie lub odwrotnie. Nie warto interesować się takim instrumentem.


10. Nie podejmuj decyzji impulsywnie

Przemyśl swoją decyzję. Jeśli nie jesteś w 100% pewien zakupu to zarezerwuj instrument i odczekaj z decyzją jeden dzień. Pamiętaj, że wielu sprzedawców oferuje możliwość negocjacji ceny. Jeśli gitara wymaga na początek inwestycji to być może otrzymasz rabat.

 

autor: Piotr Słapa

 


Sprawdź nasz kanał YouTube!

♫ Gorąco zachęcamy do śledzenia naszego kanału (subskrybuj)


Gitara akustyczna bez tajemnic

Dołącz do największej w Polsce społeczności gitarzystów akustycznych!

Jesteśmy grupą zrzeszającą pasjonatów tego wspaniałego instrumentu. Znajdziesz tutaj praktyczne porady, lekcje oraz testy sprzętu.

Grupa ma charakter EDUKACYJNY.

Jeśli jesteś osobą początkującą lub średnio-zaawansowaną otrzymasz tutaj cenne wskazówki od profesjonalnych muzyków.