Jak poradzić sobie z tremą przed występem

Być może doświadczyłeś następującej sytuacji – w domu opanowałeś muzyczny materiał na 100%, a podczas publicznego występu pojawiły się pomyłki techniczne czy zapomniałeś niektóre fragmenty utworu. Im większa odpowiedzialność (np. koncert dla dużej publiczności, granie przed profesjonalnym jury) tym stres jest większy. Trema dotyczy każdego z nas. Najczęściej pojawia się w sytuacjach kiedy występujemy publicznie i mamy świadomość bycia ocenianym.


Czym jest trema

Zjawisko tremy związane jest z nieprzyjemnymi objawami:

  • nadmierna potliwość, zaburzenia oddychania, suchość w ustach, problemy żołądkowe, zawroty głowy, strach i niepokój, uczucie napięcia, słaba koncentracja, problemy z pamięcią, drżenie rąk, nienaturalne ruchy, nerwowy uśmiech

To wszystko prowadzi do poczucia braku wiary we własne umiejętności i zniechęca nas do podejmowania publicznych występów w przyszłości. Często z góry jesteśmy nastawieni na porażkę, nie dając sobie szansy na sukces.

Uwaga! Nie każda trema ma negatywny wydźwięk. Doświadczeni i pewni siebie muzycy przed koncertem czują ekscytację, która motywuje ich do świetnego występu.


Od czego zależy siła tremy

Każdy z nas ma inne predyspozycje – m.in. osobowość, układ nerwowy, doświadczenie. Trema na pewno się pojawi kiedy nie jesteśmy dobrze przygotowani i mamy tego świadomość. Podobnie wygląda sytuacja kiedy występujemy dla publiczności, której nie znamy. Stres może towarzyszyć również jeśli umiejętności prezentujemy do kamery czy mikrofonu. Na siłę tremy wpływa negatywne myślenie – obawa przed pomyłką, wątpliwości czy nasza gra spodoba się słuchaczom lub lęk przed utratą reputacji. W niektórych sytuacjach trema może być wynikiem czynników zewnętrznych takich jak problemy techniczne instrumentu, zła akustyka sali czy publika, która nie wspiera artysty (głośne rozmowy czy hałas).


Jak pokonać tremę

Mając świadomość jak działa trema i co ją powoduje możesz ją pokonać. Oczywiście wymaga to konkretnego wysiłku, ale warto nad tym pracować. Szczególnie jeśli instrument w przyszłości ma być związany z Twoim zawodem, a występy publiczne będą częste. Poniżej kilka ważnych wskazówek:

BĄDŹ PRZYGOTOWANY NA 120%
– naucz się dokładnie całego repertuaru na pamięć, zrób rogrzewkę przed występem

NIE PRZEJMUJ SIĘ OCENĄ
– polegaj na własnej ocenie swoich umiejętności, doceń swoje mocne strony

STOSUJ TECHNIKĘ WIZUALIZACJI
– wyobraź sobie szczegółowo scenariusz występu, na którym wypadasz świetnie

SKONCENTRUJ SIĘ NA ZADANIU
– nie zajmuj głowy myśleniem o sukcesie czy porażce, skup się na muzyce

ZDOBYWAJ DOŚWIADCZENIA SCENICZNE
– zacznij od występów dla rodziny i znajomych

POZNAJ MIEJSCE, W KTÓRYM GRASZ
– zrób próbę dźwieku, sprawdź czy sprzęt działa prawidłowo

MYŚL POZYTYWNIE
– wyeliminuj destrukcyjne myślenie, uśmiechaj się, słuchacze będa po Twojej stronie

UNIKAJ NIEZDROWEGO PERFEKCJONIZMU
– stawiaj sobie realistyczne, łatwo osiągalne cele i zadania, ciesz się z ich realizacji

UCZ SIĘ NA BŁĘDACH
– wyciągaj wnioski z nieudanych występów, praktyka czyni mistrza

ZAMIEŃ STRES W SOJUSZNIKA
– z czasem naucz się traktować stres jako zjawisko, które pozytywnie mobilizuje do działania

 



Grasz na gitarze akustycznej? Sprawdź jak szybko i skutecznie zwiększyć swoje umiejętności! 

Dowiedz się jakie błędy popełniają gitarzyści akustyczni (niezależnie od stażu gry) i wyeliminuj nawyki, które mogą blokować Twój rozwój.

Przygotowałem dla Ciebie duży poradnik w formie e-Booka. 15 stron konkretnej wiedzy + lista narzędzi (aplikacje i programy), których używam do nauki gry na gitarze.

—-> POBIERZ DARMOWY PORADNIK  <—-