Jaka gitara dla początkującego

Dobra rada na początek

Każdy typ gitary ma inną budowę oraz oferuje inne brzmienie. Posłuchaj jakie instrumenty są popularne w stylu muzycznym, który preferujesz. Inspirujące może być również to na jakich gitarach grają Twoi idole.

Naukę możesz rozpocząć od razu na każdej gitarze – elektrycznej, akustycznej lub klasycznej.

Jeśli nie masz wiedzy na temat gitar poproś o pomoc w wyborze gitary Twojego przyszłego nauczyciela lub zaufanego sprzedawcę w sklepie muzycznym.


Gitara klasyczna

Po gitarę klasyczną najczęściej sięgają uczniowie państwowych szkół muzycznych. Jest to instrument o tradycyjnym, ciepłym brzmieniu, który idealnie sprawdza się w takich stylach jak muzyka klasyczna, bossa nova czy hiszpańskie flamenco.

Gitarzyści klasyczni dźwięk wydobywają przy użyciu techniki gry palcami i sporadycznie sięgają po kostkę (głównie w muzyce rozrywkowej).

Gitara klasyczna posiada kilka charakterystycznych elementów, które wyróżniają ją na tle innych gitar: średniej wielkości korpus z otworem rezonansowym, szeroki gryf oraz nylonowe struny, które związane są na mostku. Gitarę klasyczną łatwo rozpoznać po główce – znajdują się na niej dwa sporej wielkości otwory. Instrument nie posiada również pręta regulującego krzywiznę gryfu.

Warto pamiętać, że na gitarze klasycznej łatwo chwyta się dźwięki na podstrunnicy. Struny nylonowe nie powodują tak dużego bólu opuszków palców jak struny metalowe w gitarze akustycznej.

Gitary klasyczne występują w różnym rozmiarze, który dobiera się do wieku i wzrostu ucznia:

  • Rozmiar 1/4 – do 7 roku życia
  • Rozmiar 2/4 – od 7 do 10 roku życia
  • Rozmiar 3/4 – od 10 do 13 roku życia
  • Rozmiar 4/4 – młodzież powyżej 13 roku życia i dorośli

 Wskazówki

  • Gitara klasyczna dobrej jakości odpowiednia do nauki kosztuje minimum 500zł.
  • Nigdy nie zakładaj strun metalowych do gitary klasycznej. Możesz w ten sposób uszkodzić gitarę.
  • Szukaj gitary z płytą wierzchnią z litego drewna. Taki instrument brzmi lepiej.

Podsumowanie

Gitara klasyczna będzie idealnym wyborem jeśli chcesz kształcić się w kierunku muzyki klasycznej. Taki instrument można również polecić dzieciom niezależnie od stylu gry – ze względu na łatwość gry na strunach nylonowych oraz różne rozmiary dopasowane do wieku ucznia. Pamiętaj, że w przyszłości bez problemu można przerzucić się na inny instrument i kontynuować naukę na gitarze akustycznej czy elektrycznej.


Gitara akustyczna

Gitara akustyczna jest uniwersalnym instrumentem, który spotkasz w niemal każdym gatunku muzycznym – od jazzu po rocka. Brzmieniowo wyróżnia się bardziej ostrym i głośniejszym brzmieniem od gitary klasycznej za sprawą strun metalowych.

Gitara akustyczna najczęściej wykorzystywana jest jako instrument akompaniujący. Doświadczeni gitarzyści z powodzeniem grają na niej partie solowe. Gitarzyści akustyczni dźwięk wydobywają zarówno przy użyciu kostki jak i palców.

Osoby początkujące czasem mylą gitarę akustyczną z klasyczną, ponieważ oba instrumenty mają korpusy z otworem rezonansowym. Gitarę akustyczną rozpoznasz m.in. po metalowych strunach, które mocowane są przy pomocy kołeczków na mostku. Główka nie posiada dwóch dużych otworów, które charakterystyczne są dla gitary klasycznej. Zwróć uwagę na podstrunnice – ozdobne markery to numeracja progów. Na płycie wierzchniej znajduje się płytka chroniąca lakier przed zarysowaniami od kostki. W gryfie zamontowany jest pręt, który reguluje jego krzywiznę.

Na gitarze akustycznej początkowy etap nauki jest odrobinę trudniejszy niż na gitarze klasycznej. Struny metalowe są twarde i powodują ból, który zanika wraz z pojawieniem się odcisków na opuszkach palców.

Gitary akustyczne spotkasz z różnymi kształtami korpusów:

  • Małe i średnie (parlor, OM, grand auditiorium).
  • Duże (dreadnought, round-shoulder, jumbo).

Oferta gitar akustycznych dla dzieci jest mocno ograniczona. Niektórzy producenci oferują mniejszej wielkości gitary turystyczne (travel guitar), które świetnie sprawdzają się u młodych adeptów gitary. Jest jednak jeden minus – wygórowana cena takiego instrumentu.

 

Wskazówki

  • Na początek nauki gry wybierz korpus o średniej wielkości (np. OM czy grand auditorium). Małe korpusy oferują skromny bas co może przeszkadzać przy grze akordowej. Duże korpusy nie są wygodne dla osób początkujących.
  • Grubość strun wpływa na komfort gry. Rozpocznij naukę od kompletu 11-49, a z czasem zamień go na 12-53.
  • Gitara akustyczna dobrej jakości odpowiednia do nauki kosztuje minimum 500zł.
  • Szukaj gitary z płytą wierzchnią z litego drewna. Taki instrument oferuje lepsze brzmienie.

Podsumowanie

Gitara akustyczna będzie świetnym wyborem jeśli preferujesz muzykę rozrywkową. Największą zaletą takiej gitary jest jej uniwersalne brzmienie, które sprawdza się w prawie każdej stylistyce. Musisz jednak pamiętać, że zanim utwardzisz opuszki palców (okres 2-3 tygodni) – ćwiczenie będzie powodować lekki ból ze względu na metalowe struny.


 


Grasz na gitarze akustycznej? Sprawdź jak szybko i skutecznie zwiększyć swoje umiejętności! 

Dowiedz się jakie błędy popełniają gitarzyści akustyczni (niezależnie od stażu gry) i wyeliminuj nawyki, które mogą blokować Twój rozwój.

Przygotowałem dla Ciebie duży poradnik w formie e-Booka. 15 stron konkretnej wiedzy + lista narzędzi (aplikacje i programy), których używam do nauki gry na gitarze.

—-> POBIERZ DARMOWY PORADNIK  <—-

 


Gitara elektryczna

Gitara elektryczna powstała z potrzeby uzyskania dźwięku głośniejszego niż to co oferuje gitara akustyczna. Trudno sobie wyobrazić dzisiejszą muzykę bez gitary elektrycznej. Wykorzystywana jest m.in. w takich gatunkach muzycznych jak – rock, metal, blues, pop, funk, jazz, country czy reggae. Spotkasz ją nawet w muzyce klasycznej. Gitara elektryczna może pełnić rolę instrumentu grającego akompaniament lub jako instrument solowy.

Co wyróżnia gitarę elektryczną na tle pozostałych gitar?

Gitara elektryczna oferuje obszerną paletę brzmień. Barwa czysta (CLEAN) w pewien sposób nawiązuje do tradycyjnego brzmienia gitary akustycznej. Instrument elektryczny ma jeszcze jedno zupełnie inne oblicze – jest to dźwięk przesterowany (OVERDRIVE / DISTORTION). To właśnie ta ciężka i mocna barwa gitary elektrycznej jest podstawą muzyki rockowej. Przypomnij sobie takie utwory jak „Highway To Hell”, „Smells Like Teen Spirit” czy „Smoke On The Water”.

Ponadto gitarzyści elektryczni chętnie używają całej masy przeróżnych efektów – np. delay, reverb, chorus, flanger, tremolo czy wah-wah.

Warto pamiętać, że gitarę akustyczną również można nagłośnić poprzez elektronikę. Brzmienie jest jednak zupełnie inne niż w gitarze elektrycznej.

Przetworniki

Gitara elektryczna wyposażona jest w przetworniki elektromagnetyczne. Przetwornik (pickup) wychwytuje wibracje struny i przekształca je w sygnał elektryczny. Ten z kolei przekazywany jest po kablu do wzmacniacza gitarowego.

Rodzaj przetworników wpływa na finalne brzmienie gitary. Gitarzyści rockowi i metalowi najczęściej decydują się na gitary z przetwornikami typu humbucker. Przetwornik typu single-coil świetnie sprawdza się w nieco łagodniejszych gatunkach taki jak blues, funk czy pop. Oczywiście są to tylko ogólne zasady, które można łamać w poszukiwaniu wymarzonego brzmienia.

Wzmacniacz

Decydując się na gitarę elektryczną musimy zakupić wzmacniacz. Na potrzeby użytku domowego najwygodniejsze są konstrukcje typu combo (posiadają wbudowany głośnik). Wzmacniacze różnią się przede wszystkim mocą oraz konstrukcją (tranzystorowe lub lampowe). Niektóre modele przeznaczone są do konkretnego rodzaju muzyki – np. bluesa, metalu czy jazzu. Gitarę elektryczną łączymy ze wzmacniaczem kablem z wtykami typu jack.

Kształt korpusu

Oferta gitar elektrycznych jest obszerna. Nie mając doświadczenia w temacie bardzo łatwo się pogubić. Wiesz już, że przetworniki mają spory wpływ na brzmienie. Przy zakupie musisz zwrócić jeszcze uwagę na kształt gitary oraz z jakiego materiału jest wykonana.

Na rynku gitar dominuje kilka charakterystycznych kształtów korpusów. W większości przypadków są to konstrukcje, które wyznaczyły standardy dla dzisiejszych instrumentów. Oczywiście nie są to wszystkie możliwości – wybrałem tylko najbardziej popularne i kultowe modele.

  • Gitara typu Fender Stratocaster
  • Gitara typu Gibson Les Paul
  • Gitara typu Fender Telecaster
  • Gitara typu Gibson SG
  • Gitara typu Gibson ES-335 / ES-175
  • Gitara typu Ibanez RG / JEM
  • Gitara typu PRS Custom

Powyższe modele są dość kosztowne – jeśli jesteś osobą początkującą to raczej nie przeznaczysz na gitarę kwoty 5 000 czy 10 000 zł. Dobrym pomysłem jest zakup tańszej marki, której konstrukcja nawiązuje do jednego z wyżej wymienionych modeli gitar. Aby uprościć wybór – poniżej kilka wskazówek.

Wskazówki

  • Jeśli lubisz tradycyjnego rocka wybierz konstrukcje typu Les Paul, SG lub Telecaster.
  • W bluesie świetnie wypada Stratocaster, Les Paul, Telecaster, SG, ES-335.
  • W cięższych odmianach muzyki postaw na gitary o nieco nowocześniejszym charakterze – Ibanez RG / JEM, PRS Custom.
  • Na specjalną uwagę zasługuje gitara w stylu ES-175. Jest to instrument chętnie wybierany przez gitarzystów jazzowych. Brzmi „tłusto” i „ciepło”, ale źle sprawdza się przy grze z mocnym dźwiękiem przesterowanym. Konstrukcja typu ES-335 jest bardziej uniwersalna – spotkasz ją nie tylko w jazzie i bluesie, ale również w rocku.
  • Dobrej jakości gitara elektryczna odpowiednia do nauki kosztuje minimum 700zł. Wzmacniacz to dodatkowy koszt – minimum 400zł.
  • Wybór wzmacniacza lampowego wiąże się z wysokimi kosztami. Na początek nauki wystarczy konstrukcja tranzystorowa. Do domu polecam combo z głośnikiem 10”.

 Podsumowanie

Gitara elektryczna jest najłatwiejszym instrumentem do nauki z trzech wymienionych w niniejszym poradniku. Pomimo metalowych strun gra się na niej lekko, bez większego wysiłku. Naukę na gitarze elektrycznej polecam osobom, które od razu chcą zapoznać się z szeroko pojętą muzyką rockową, bluesową czy metalową. Pamiętaj, żeby część gotówki przeznaczyć na wzmacniacz!


Dobra rada na koniec

Dobrze ustawiona gitara pozytywnie wpłynie na komfort gry oraz pierwsze postępy. Po zakupie warto oddać instrument do lutnika, aby wykonał profesjonalny setup.

Pamiętaj o akcesoriach. Warto zainwestować w wodoodporny pokrowiec na gitarę oraz zapasowy komplet strun.

Stroik i metronom zainstaluj na telefonie komórkowym w formie aplikacji. Nie musisz ich kupować w sklepie muzycznym.

Zapoznaj się z naszym poradnikiem „Gitara nowa czy używana”.

Niezależnie od tego na jaki typ gitary się zdecydujesz – na początkowym etapie nauki wiele elementów jest wspólnych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w przyszłości zmienić instrument na inny albo grać na kilku różnych.

 

autor: Piotr Słapa

 


Sprawdź nasz kanał YouTube!

♫ Gorąco zachęcamy do śledzenia naszego kanału (subskrybuj)

 


Gitara akustyczna bez tajemnic

Dołącz do największej w Polsce społeczności gitarzystów akustycznych!

Jesteśmy grupą zrzeszającą pasjonatów tego wspaniałego instrumentu. Znajdziesz tutaj praktyczne porady, lekcje oraz testy sprzętu.

Grupa ma charakter EDUKACYJNY.

Jeśli jesteś osobą początkującą lub średnio-zaawansowaną otrzymasz tutaj cenne wskazówki od profesjonalnych muzyków.