Decydując się na zakup gitary stajemy przed wyborem – instrument nowy ze sklepu czy używany z rynku wtórnego. W niniejszym poradniku omówię jakie zalety oraz wady ma każda z opcji. Miłej lektury!
Instrument nowy
Zakup najczęściej odbywa się w lokalnym sklepie muzycznym. Wiele osób wybiera również sklepy internetowe, gdzie jest większy wybór asortymentu oraz można trafić na bardziej atrakcyjne ceny.
Zalety
- Największy wybór. Możliwość sprawdzenia kilku egzemplarzy tego samego modelu.
- Gwarancja. Uwaga! Prestiżowe i drogie marki oferują często dożywotnią gwarancję dla pierwszego nabywcy.
- Przy zakupie przez internet możesz zwrócić produkt w ciągu 14 dni bez podania przyczyny. Z prawa warto skorzystać jeśli gitara nie spełnia Twoich oczekiwań lub ma wadę techniczną.
- Idealny stan optyczny. Brak rys, pęknięć, śladów zużycia elementów.
- Wszystkie elementy są w stanie fabrycznym. W instrumentach używanych spotkasz modyfikacje. Oczywiście część z nich jest korzystna (np. profesjonalna elektronika czy szlif nierównych progów), ale czasem użytkownicy potrafią zastosować nieprzemyślane rozwiązania, które zaniżają wartość gitary.
- Sprzedawcy chętnie ofertują rabaty czy dodatkowe akcesoria (np. struny, pokrowiec, stroik).
- Szczególnie warto kupować nowe instrumenty kolekcjonerskie z limitowanych serii, które ukazały się w niewielkiej ilości sztuk.
Wady
- Cena jest wyższa od instrumentu z rynku wtórnego.
- W przyszłości na pewno stracisz przy odsprzedaży. Wyjątkiem są instrumenty kolekcjonerskie (limitowane).
- Nowe gitary zazwyczaj wymagają ustawienia u lutnika. Fabryczna akcja strun (decyduje o komforcie gry) jest wysoka.
- Bądź ostrożny przy gitarach z outletu. Mogą posiadać wady techniczne i optyczne.
- Nowa gitara jest bardziej wrażliwa na warunki klimatyczne niż instrument używany. Uważaj na niską wilgotność powietrza (poniżej 40%) w okresie zimowym.
- Instrumenty używane średniej i wyższej klasy (z litego drewna) brzmią lepiej, ponieważ są już „rozegrane”.
Podsumowanie
Nowe gitary polecam dla osób, które chcą kupić jeden instrument na wiele lat. Bogata oferta nowych gitar w sklepach pozwala wybrać bardzo dobry egzemplarz, a w razie problemów (wady ukryte lub nabyte w ciągu pierwszych miesięcy) koszty naprawy lub wymiany pokryje gwarancja.
Instrument używany
Gitarę używaną najlepiej kupić na portalach internetowych – np. Allegro, OLX, Ebay. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się grupy giełdowe na Facebooku.
Zalety
- Atrakcyjna cena. Przy odrobinie szczęścia może być nawet okazyjna.
- Instrument używany zazwyczaj brzmi lepiej niż nowy. Pamiętaj, że najlepiej „rozgrywają” się gitary średniej i wyższej klasy zbudowane z litego drewna.
- Jeśli gitara po kilku latach od daty produkcji nie ma wad technicznych to możesz spać spokojnie. Drewno jest odporne na warunki klimatyczne i nic złego już się z nim nie stanie.
- Na rynku wtórnym znajdziesz „białe kruki”, które obecnie nie są produkowane. Są to gitary kolekcjonerskie ( limitowane) i zabytkowe (vintage). Nie licz jednak, że kupisz je okazyjnie.
- Gitara może mieć ulepszenia, które podnoszą jej wartość. Przykład: profesjonalne ustawienie u lutnika, wysokiej jakości elektronika, wysokiej klasy klucze (stroiki).
- Jeśli instrument kupiłeś po cenie rynkowej to przy odsprzedaży nic nie stracisz lub niewiele.
- Zawsze możesz negocjować cenę ze sprzedawcą. Wysokość obniżki najczęściej zależy od tego czy gitara ma usterki.
Wady
- Brak wiedzy technicznej o gitarach może narazić na kupno gitary z usterką. Zazwyczaj oznacza to ukryte koszty, ponieważ instrument nie jest objęty gwarancją.
- Ograniczony wybór. Bardzo dobre gitary szybko się sprzedają. Kupno konkretnego modelu gitary (szczególnie jeśli to popularna marka i poszukiwany model) może być trudne. Jeśli chcesz nabyć „perełkę”, musisz uzbroić się w cierpliwość oraz regularnie śledzić fora i strony internetowe prowadzące sprzedaż instrumentów używanych.
- Prestiżowe marki gitarowe potrafią podobnie jak produkty Apple J trzymać cenę. Spodziewaj się obniżki o 15-20%.
- Przy zakupie przez internet nie będziesz mógł oddać gitary bez podania przyczyny. Niektórzy sprzedawcy idą kupującym na rękę, oferując gwarancję rozruchową.
- Brak akcesoriów. Najczęściej jest to oryginalny futerał, które nie przetrwał próby czasu lub po prostu został sprzedany z innym instrumentem o tym samym kształcie.
- Drogie instrumenty często posiadają certyfikaty oryginalności. Jego brak obniża wartość gitary.
Podsumowanie
Używana gitara to świetna opcja dla osób z odrobiną doświadczenia. Zawsze możesz poprosić o pomoc w zakupach znajomego muzyka lub lutnika. Niewątpliwie największą zaletą takiej gitary jest niższa cena oraz przy odrobinie szczęścia trafienie rozegranego egzemplarza. Instrument z problemami, których nie wykryjesz to dodatkowe, często spore koszty.
autor: Piotr Słapa
Grasz na gitarze akustycznej? Sprawdź jak szybko i skutecznie zwiększyć swoje umiejętności!
Dowiedz się jakie błędy popełniają gitarzyści akustyczni (niezależnie od stażu gry) i wyeliminuj nawyki, które mogą blokować Twój rozwój.
Przygotowałem dla Ciebie duży poradnik w formie e-Booka. 15 stron konkretnej wiedzy + lista narzędzi (aplikacje i programy), których używam do nauki gry na gitarze.
—-> POBIERZ DARMOWY PORADNIK <—-
Sprawdź nasz kanał YouTube!
♫ Gorąco zachęcamy do śledzenia naszego kanału (subskrybuj)
Gitara akustyczna bez tajemnic
Dołącz do największej w Polsce społeczności gitarzystów akustycznych!
Jesteśmy grupą zrzeszającą pasjonatów tego wspaniałego instrumentu. Znajdziesz tutaj praktyczne porady, lekcje oraz testy sprzętu.
Grupa ma charakter EDUKACYJNY.
Jeśli jesteś osobą początkującą lub średnio-zaawansowaną otrzymasz tutaj cenne wskazówki od profesjonalnych muzyków.