Jak nastroić gitarę

Wprowadzenie

Strojenie gitary to pierwsza umiejętność, którą musi zdobyć początkujący gitarzysta. Rozstrojony instrument nie sprawi przyjemności zarówno grającemu jak i publiczności.

♫ Gorąco zachęcamy do śledzenia naszego kanału Youtube (subskrybuj)

 


Zanim zaczniesz stroić zapamiętaj nazwy strun

Standardowa gitara klasyczna, akustyczna i elektryczna ma 6 strun.

Struny możemy przedstawić graficznie w postaci sześciu linii. Każda struna ma swoją nazwę reprezentowaną przez literę alfabetu.

Struny w gitarze możemy podzielić na 2 kategorie: basowe (E, A, D) oraz wiolinowe (G, B, E). Struny basowe są grubsze, a wiolinowe cieńsze.

Zwróć uwagę, że mamy dwie struny E: wiolinową oraz basową. Aby uniknąć komplikacji możemy ponumerować struny. Licząc od basów do wiolinów otrzymujemy: E6, A5, D4, G3, B2, E1. Każda liczba reprezentuje konkretną strunę.

W gitarze akustycznej struny E, A, D, G posiadają owijkę. W gitarze elektrycznej oraz klasycznej owijka występuje przeważnie tylko na strunach basowych E, A, D.

Co oznacza, że gitara jest nastrojona?

Jak widać na powyższym rysunku z nazwami strun, każda ze strun musi być nastrojona do dźwięku o odpowiedniej wysokości. Aby nastroić gitarę używamy stroików na główce (kluczy) w celu korekcji dźwięku dla każdej struny. Stroimy do wzorca czyli standardowego stroju EADGBE. Zaawansowani muzycy stosują również alternatywne stroje (np. DADGAD), ale to temat na inną lekcję.

 


Instrument możemy nastroić korzystając z 3 podstawowych metod.

Aplikacja

Gitarę najłatwiej nastroić przy pomocy aplikacji w telefonie. Polecam aplikację GuitarTuna, która jest bezpłatna (wersja płatna ma więcej funkcji) i świetnie sprawdza się jako podstawowy stroik dla początkującego gitarzysty.

Aplikacja wykorzystuje mikrofon z telefonu – rozpoznaje wysokość dźwięku i przekazuje informacje czy musimy dokonać korekty.

W menu aplikacji wybieramy instrument i strój. Interesuje nas Guitar: Standard oraz strój EADGBE.

Jeśli jesteś początkujący i nigdy wcześniej nie stroiłeś gitary to polecam tryb AUTO-OFF. Strojenie w ten sposób jest bardzo proste – wybieramy, którą strunę chcemy stroić (na zdjęciu mamy wybraną strunę basową A). Następnie pociągamy strunę A, a mikrofon rozpozna wysokość dźwięku i przekaże informacje czy musimy zrobić korektę.


Jak rozpoznać, że struna jest rozstrojona?

Jeśli struna jest rozstrojona to na wyświetlaczu stroika wskazówka nie będzie wskazywała centralnego punktu.

Przy dźwięku niższym niż wzorzec, wskazówka odchylona jest w lewo. Pojawia się minus z cyfrą, która informuje nas jak bardzo struna jest rozstrojona. Im większa wartość wyrażona w liczbie tym więcej brakuje nam do wzorowego dźwięku.

Przy dźwięku wyższym niż wzorzec, wskazówka odchylona jest w prawo. Pojawia się plus z cyfrą.

Przy strunie idealnie nastrojonej do wzorca, wskazówka znajduje się w punkcie centralnym i ma zielony kolor.

W trybie AUTO-ON nie musimy wybierać, którą strunę chcemy aktualnie nastroić. Taką opcję polecam dla zaawansowanych gitarzystów, którzy znają dźwięki w muzyce oraz potrafią określić jak np. brzmi dźwięk E w wyższej oraz niższej oktawie. Tryb AUTO sprawdza się idealnie jako niewielka korekta stroju.


 


Grasz na gitarze akustycznej? Sprawdź jak szybko i skutecznie zwiększyć swoje umiejętności! 

Dowiedz się jakie błędy popełniają gitarzyści akustyczni (niezależnie od stażu gry) i wyeliminuj nawyki, które mogą blokować Twój rozwój.

Przygotowałem dla Ciebie duży poradnik w formie e-Booka. 15 stron konkretnej wiedzy + lista narzędzi (aplikacje i programy), których używam do nauki gry na gitarze.

—-> POBIERZ DARMOWY PORADNIK  <—-

 


Stroiki elektroniczne

Alternatywą dla aplikacji są urządzenia na baterie lub zewnętrzny zasilacz. Na rynku dostępny jest pełen przekrój tego typu urządzeń – od prostych i tanich do drogich dla profesjonalistów. Poniżej kilka przykładów.

Stroik firmy BOSS. Wykorzystuje wbudowany mikrofon lub kabel jack (dla gitar z elektroniką). Dodatkowo urządzenie posiada funkcję metronomu.

Stroik firmy BOSS, który obsługujemy nogą. Dedykowany tylko do gitar z elektroniką (nie ma mikrofonu). Jego przeznaczenie to gra na scenie.

Stroik firmy TC Electronic. Zakładamy go na główkę gitary. Idealna opcja do gitar akustycznej i klasycznej.

Tuner KORG z uchwytem rack.

Preamp w gitarze akustycznej z funkcją stroika. Proste i wygodne rozwiązanie. Stroik może być również wbudowany we wzmacniacz do gitary.


Kiedy warto kupić stroik profesjonalny?

Do gry w domu wystarczy niedrogi, podstawowy stroik lub bezpłatna aplikacja. Urządzenia profesjonalne dedykowane są do gry na scenie, gdzie stroimy gitarę w trudnych warunkach. W takich sytuacjach istotna jest niezawodność, precyzja oraz wytrzymałość obudowy.

Uwaga! Większość stroików elektronicznych nie rozpoznaje konkretnej struny tylko konkretny dźwięk. Jeśli nie masz doświadczenia w strojeniu gitary to wybierz aplikację na telefon. Będzie łatwiej i szybciej.


Strojenie na słuch

Jest to zaawansowana metoda, w której korzystamy ze zdolności rozpoznawania dźwięków przez słuch.

Dlaczego warto polegać na własnym słuchu zamiast stroika?

 Jest to bardzo cenne doświadczenie! Na każdym etapie nauki gry warto jak najwięcej ćwiczyć słuch. Dzięki temu w przyszłości zyskasz umiejętność czytania muzyki ze słuchu zamiast z opracowań w formie nut czy tabulatur.

Aby nastroić gitarę na słuch musimy mieć dźwięk wzorcowy. W sklepach można kupić kamerton – przyrząd, który generuje perfekcyjny dźwięk A. Inna opcja to nastrojenie jednej struny przy użyciu stroika elektronicznego, a pozostałych strun na słuch.

Przed przystąpieniem do poniższej instrukcji, nastrój strunę basową E przy użyciu stroika elektronicznego. Następnie na jednej strunie naciskasz próg, a drugą uderzasz pustą. Twoim celem jest otrzymanie takiego samego dźwięku na obu strunach.

Krok 1: Naciśnij V próg struny basowej E i porównaj z pustą struną A.

Krok 2: Naciśnij V próg struny A i porównaj z pustą struną D.

Krok 3: Naciśnij V próg struny D i porównaj z pustą struną G.

Krok 4: Naciśnij IV próg struny G i porównaj z pustą struną B.

Krok 5: Naciśnij V próg struny B i porównaj z pustą struną wiolinową E.

Krok 6: Zagraj jednocześnie pustą strunę basową E oraz pustą strunę wiolinową E. Jeśli
poprawnie wykonałeś poprzednie kroki to otrzymasz ten sam dźwięk na obu strunach.

Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza. Po kilku tygodniach ćwiczeń strojenie na słuch będzie Ci zajmować o 70-80% mniej czasu niż teraz.


 Kiedy lepiej użyć stroika elektronicznego?

 Zdecydowanie w warunkach koncertowych. Strojenie na słuch wymaga ciszy. Profesjonalni muzycy na scenie zawsze korzystają z urządzeń elektronicznych.


FAQ

Gitara nie trzyma stroju

Jeśli kupiłeś gitarę w sklepie to Twój instrument ma nowe struny, które warto naciągnąć przy użyciu niewielkiej siły. Po kilku takich czynnościach struny ustabilizują się i nie będą puszczać stroju. Podobnie wygląda sytuacja jak założysz nowe struny do używanej gitary.

Osobnym problemem jest poprawne strojenie gitary na całym gryfie. Większość gitar wymaga korekty u lutnika (robimy ją poprzez wystrojenie podstawka pod struny na mostku). Gitara na XII progu powinna stroić tak samo dobrze jak na pustej strunie. Zrób szybki test – zagraj XII próg na strunie wiolinowej E oraz pustą strunę E. Inne wartości na stroiku oznaczają potrzebę regulacji.

Mam problem ze strojeniem gitary

Na początek ponaciągaj lekko struny. Rozciągnięta struna nie opada w dół. Następnie sprawdź czy na pewno stroisz dobrą strunę – w pośpiechu łatwo o pomyłkę (stroimy złym kluczem). Czasem problemem mogą być słabej jakości klucze. Pamiętaj, że stroik elektroniczny nie rozpoznaje, którą strunę aktualnie stroisz tylko konkretny dźwięk. Wymaga to znajomości dźwięków w muzyce oraz orientacji jak brzmią te same dźwięki w różnych oktawach (np. niskie E i wysokie E).

Przykład:

Wyciągasz gitarę z pokrowca i chcesz nastroić strunę basową E. „Na słuch” masz wrażenie, że coś się nie zgadza, więc używasz stroika, aby sprawdzić o ile musisz dokonać korekty. Jeśli dźwięk jest mocno poniżej wzorca to zostanie rozpoznany nie jako E, ale np. jako D# lub D. Załóżmy, że stroik wskazał dźwięk D.

Przypomnij sobie wszystkie dźwięki w muzyce:

Aktualny dźwięk na którym jesteś to D, a musisz otrzymać E. Zgodnie z powyższym obrazkiem: dźwięk D znajduje się dwa pola w lewo od E. Wiesz już, że w lewo oznacza niżej, a w prawo oznacza wyżej.

W takiej sytuacji musisz:

Krok 1: Kręcić stroikiem odpowiedzialnym za strunę basową E, tak aby dźwięk był coraz wyższy.
Pierwszy w kolejności pojawi się dźwięk D# – możesz to sprawdzić na wyświetlaczu
stroika.

Krok 2: Nadal kręcimy stroikiem, naciągając strunę. Pojawi się dźwięk E.

Krok 3: Obserwujesz wskazówkę na wyświetlaczu. Twoim celem jest ustawienie wskazówki w
punkcie centralnym. W wielu stroikach poprawne nastrojenie dźwięku skutkuje.
zapaleniem się zielonego koloru na wyświetlaczu.

Krok 4: Sprawdzasz pozostałe struny i używasz takiej samej metody strojenia.

Uwaga! Jeśli Twoja gitara ma wadę fabryczną to prawdopodobnie bez korekty u lutnika nie nastroisz jej poprawnie do wzorca.

Podsumowanie

W obecnych czasach najlepszych wyborem dla początkującego gitarzysty jest aplikacja na telefon. Jeśli masz doświadczenie, chcesz grać (lub grasz na scenie) oraz potrzebujesz wysokiej jakości, super precyzyjnego i niezawodnego urządzenia wybierz stroik elektroniczny dla profesjonalistów.

 

autor: Piotr Słapa


Gitara akustyczna bez tajemnic

Dołącz do największej w Polsce społeczności gitarzystów akustycznych!

Jesteśmy grupą zrzeszającą pasjonatów tego wspaniałego instrumentu. Znajdziesz tutaj praktyczne porady, lekcje oraz testy sprzętu.

Grupa ma charakter EDUKACYJNY.

Jeśli jesteś osobą początkującą lub średnio-zaawansowaną otrzymasz tutaj cenne wskazówki od profesjonalnych muzyków.