Jak prowadzić lekcje muzyki online

Jak prowadzić lekcje muzyki online?

W tym artykule znajdziesz wszystkie potrzebne informacje, które pomogą Ci  prowadzić profesjonalne lekcji muzyki przez internet. Na przykładzie lekcji gitary online – przedstawię jak prowadzę zajęcia oraz które aplikacje i sprzęt najlepiej się u mnie sprawdzają. To wszystko, aby zagwarantować wysoką jakość nauki oraz odpowiedni komfort pracy. Nauka online to trudne wyzwanie, ale przy odpowiednim przygotowaniu jest możliwe zapewnić efekty na podobnym poziomie jak podczas lekcji 1:1 w stacjonarnej szkole.

Bez wątpienia epidemia koronawirusa wprowadziła rewolucją w dziedzinie edukacji (nie tylko muzycznej). W krótkim czasie nauczyciele i uczniowie musieli wkroczyć na teren dla większości nieznany czyli temat lekcji online. W praktyce okazuje się, że lekcje online mają wiele zalet i prawdopodobnie taka forma edukacja będzie wybierana w przyszłości częściej. Z tego powodu warto poświecić czas na to, aby odpowiednio przygotować się do zajęć online i prowadzić je w profesjonalny i efektywny sposób.


Jaki program do wideokonferencji?

Pierwszym krokiem w nauce online jest wybranie odpowiedniej aplikacji do wideokonferencji. Na rynku jest wiele rozwiązań (np. Skype, Google Hangouts), ale ja mogę od razu polecić Zoom. Po kilku tygodniach testów mogę powiedzieć, że funkcjonalność, obraz i dźwięk oraz komfort pracy są bardzo dobre. Jest jeszcze jedna dobra informacja – na potrzeby lekcji 1:1 nie musimy płacić abonamentu za Zooma czyli możemy używać za darmo.

Jedyny minus? Priorytetem dla Zooma jest jakość głosu. Instrument potrafi mieć niekontrolowane skoki dynamiki. W aplikacji warto odznaczyć funkcję (ustawienia audio) – automatyczne dostosuj poziom głośności. W internecie znajdziesz również poradniki jak polepszyć jakość audio w Zoomie.

Wcześniej Zoom miał problemy z bezpieczeństwem połączenia, ale obecnie te problemy zostały naprawione po aktualizacji aplikacji (polecam to zrobić, jeśli masz starą wersję).

Tak wygląda nauka gry na gitarze online z aplikacją Zoom

Aplikacja Zoom posiada opcje, które są bardzo pomocne podczas lekcji zdalnych:

  1. Możliwość rozmowy na żywo (CHAT po prawej stronie okienka) z opcją zapisu do pliku tekstowego. W okienku rozmowy zapisujemy na bieżąco najważniejsze punkty lekcji oraz zadania domowe.
  2. Funkcja SHARE SCREEN udostępnia uczniowi widok komputera nauczyciela. Możemy w ten wybrać wybrać konkretny dokument (np. jak omawiamy teorię muzyki), program muzyczny lub program z nutami/tabulaturami (TAB).
  3. Aplikacja ma spore możliwości ustawienia mikrofonu oraz video. Jednym kliknięciem można wybrać źródło dźwięku i kamerę. Okienka video są czytelne, co ułatwia obserwowanie gryfu instrumentu.
  4. Zoom działa najpłynniej ze wszystkich aplikacji i programów do lekcji zdalnych, które do tej pory testowaliśmy. Jedyna wadą jest gorsza jakość dźwięku instrumentów niż głosu. Aplikacja oryginalnie została stworzona jest do konferencji w biznesie i webinarów, więc jakość głosu jest priorytetem.
  5. Zoom jest DARMOWY. Abonament dotyczy konferencji grupowych. Podczas lekcji 1:1 możemy korzystać bez ograniczeń.
  6. Aplikację instalujemy tylko raz. Kolejne podłączenia to sprawa kilku sekund. Dodatkowo Zoom świetnie działa na smartphonie.

Dodatkowe narzędzia i aplikacje

  • YOUTUBE
    Moi uczniowie często grają nauczone wcześniej partie i utwory razem z muzyka na Youtube. Często korzystamy z funkcji zwolnienia utworu. Ustawienia -> niestandardowa prędkość odtwarzania.
  • TRANSCRIBE!
    Rewelacyjny program do transkrypcji muzyki ze słuchu. Kosztuje 170zł, ale to najlepiej wydane pieniądze na edukację muzyczną. Moi uczniowie często na zadanie domowe muszą rozczytać partie utworu ze słuchu i zapisać.
  • GUITARTUNA
    Precyzyjny i darmowy stroik.
  • GUITARPRO 7.5 
    Bardzo dobry płatny program do tworzenia nut i tabulatur.
  • SONGSTERR
    Ogromna baza utworów w formie tabulatur. Moje podstawowe narzędzie pracy z uczniami. Musisz jednak wiedzieć, że sporo utworów ma błędy w zapisie. Trzeba wprowadzać poprawki.
  • WETRANSFER
    Wygodny i bezpłatny sposób na przesłanie materiałów do ucznia (pliki do 2GB).

Co zrobić, aby lekcje gry na gitarze czy ukulele w formie online były bardziej skuteczne?

Poniżej kilka wskazówek, które sprawią, że lekcje online będą bardziej skuteczne i uczniowie wyniosą więcej wartości z Twoich zajęć.

Przygotuj program nauki w formie PDF i prześlij materiał do ucznia przed lekcją. Nie działaj chaotycznie – opracuj plan lekcji. Użyj opcji SHARE SCREEN w Zoomie i omawiaj na żywo swoje materiały. Korzystaj z okienka CHAT, udzielaj wskazówek i zadawaj zadania domowe. Pod koniec lekcji poproś ucznia o zapisanie rozmowy do pliku tekstowego.

Zadbajcie o dobrze doświetlone stanowisko pracy i odpowiedni kąt kamery.  Warto poszukać miejsca w domu z najlepszą jakością łącza internetowego. Największym problemem w lekcjach online jest słaby internet, przerywane połączenie i opóźnienia w obrazie/dźwięku. Możesz przed pierwszym płatnym spotkaniem z uczniem zrobić bezpłatną lekcję próbną i przetestować, która opcja działa najlepiej.

Polecam po każdej lekcji online poświecić dodatkowy czas na nagranie ćwiczenia/utworu w formie video i przesłać do ucznia. W ten sposób masz pewność, że student otrzyma dobry wzorzec, który ułatwi naukę. Dodatkowo może grać z Twoich nagraniem.

Podczas lekcji online najtrudniej ocenić rytm. Poproś ucznia o przygotowanie zadania domowego – przesłanie ćwiczenia czy utworu w formie mp3 lub klipu video. Możecie używać strony WeTransfer. Posłuchaj pracy ucznia i na kolejnej lekcji daj mu cenne wskazówki.


 


Grasz na gitarze akustycznej? Sprawdź jak szybko i skutecznie zwiększyć swoje umiejętności! 

Dowiedz się jakie błędy popełniają gitarzyści akustyczni (niezależnie od stażu gry) i wyeliminuj nawyki, które mogą blokować Twój rozwój.

Przygotowałem dla Ciebie duży poradnik w formie e-Booka. 15 stron konkretnej wiedzy + lista narzędzi (aplikacje i programy), których używam do nauki gry na gitarze.

—-> POBIERZ DARMOWY PORADNIK  <—-

 


Jaki sprzęt audio/video kupić?

Na wstępie musisz wiedzieć, ze komfort pracy jest niesamowicie ważny. Przy dużej liczbie uczniów (np. ponad 20 godzin w tygodniu) będziesz przy komputerze czy tablecie 5-7h dziennie (wliczając w to zadania domowe, które trzeba nagrać). Po kilku dniach nauki na laptopie szybko przestawiłem się na komputer stacjonarny z dużym monitorem i wygodnym fotelem. Druga sprawa to komfort nauki ucznia – dobry obraz oraz czytelny dźwięk to podstawa zajęć online.

Poniżej poradnik sprzętowy. Jest jedna dobra wiadomość – jeśli zajmujesz się muzyką to prawdopodobnie masz już cały potrzebny sprzęt lub przynajmniej jego część.

Kamera

Podstawą zestawu do lekcji online jest oczywiście dobrej jakości kamera (najlepiej Full HD). Do wyboru jest kilka opcji:

  • Laptop (średnia jakość)
  • Smartphone lub tablet (średnia jakość)
  • Tania kamerka zewnętrzna (niska jakość)
  • Droga kamerka zewnętrzna (dobra jakość)
  • Aparat fotograficzny jako kamera (rewelacyjna jakość i bardzo wysoka cena)

Kamera internetowa Logitech C922 Pro Full HD

Polecam dobrej jakości kamerkę internetową z obrazem Full HD. Doceniam jej wygodę użytkowania (uchwyt z opcją regulacji – kamerkę można umieścić na monitorze lub na mini statywie) oraz ładny obrazek przy średnim doświetleniu pomieszczenia. Niestety w ostatnim czasie ceny kamer internetowych podrożały o 300%. W szkole używam modelu Logitech C922 Pro Full HD (z zestawie jest mini statyw). Bardzo dobrze sprawdza się dedykowana aplikacja Logitech Capture. Używam jej do nagrywania prac domowych dla uczniów.

Mikrofon

Drugi ważny element to mikrofon. Tutaj również jest kilka opcji:

  • Mikrofon wbudowany w kamerkę (średnia jakość)
  • Mikrofon w smartphonie lub w tablecie (średnia jakość)
  • Mikrofon z laptopa (średnia jakość)
  • Mikrofon usb (bardzo dobra jakość)
  • Mikrofon oraz interfejs audio (bardzo dobra jakość i bardzo wysoka cena)
  • Rejestrator cyfrowy (bardzo dobra jakość)

Cyfrowy rejestrator audio ZOOM H6

Jeśli nie masz jeszcze mikrofonu usb czy interfejsu audio to polecam rejestrator cyfrowy firmy ZOOM. Używam modelu H6, ale równie dobrze sprawdzą się niższe modele – np. H5 czy H4n. Jak działa ZOOM? Komputer wykrywa go jako kartę dźwiękową. Możemy korzystać z wbudowanych mikrofonów lub użyć dodatkowych preampów mikrofonowych (np. podłączyć inny mikrofon po kablu XLR lub gitarę po kablu jack).

Głośniki i słuchawki

Ostatni element zestawu to dobrej jakości głośniki lub słuchawki.

Monitory studyjne Genelec 8010

Osobiście stawiam na sprzęt studyjny, który ułatwia naukę muzyki. W utworach słyszę więcej detali i słuch mniej męczy się po kilku godzinach pracy. Mój faworyt to monitory studyjne Genelec 8010 i słuchawki Sony MDR-7506. Częściej korzystam z monitorów.


Podsumowanie 

Tak wygląda moje obecne stanowisko do pracy. Sprzęt dobrałem w taki sposób, aby mieć wysoką jakość dźwięku i video oraz duży komfort pracy.

 

autor: Piotr Słapa