Jak zostać dobrym gitarzystą

Wierzę, że osiągniesz sukces w grze na instrumencie, jeśli zadbasz o sześć elementów:

Muzykalność

To pojęcie, które nie jest łatwo wytłumaczyć. Mówiąc najprościej jest to wszystko, co wiesz o muzyce niekoniecznie skupiając się na konkretnym instrumencie. Albo inaczej – muzyka, którą nosisz w sobie. Jest to też sposób w jaki reagujesz na muzykę czyli Twoja wrażliwość. Możesz nucić sobie melodie, tupać nogą, klaskać, wystukiwać na fotelu w samochodzie różne rytmy. Śpiewać ulubione piosenki lub wymyślać coś na poczekaniu. Im bardziej jesteś kreatywny w tworzeniu dźwięków i rytmów tym bardziej jesteś muzykalny. Muzyka otacza nas każdego dnia – słuchamy radia, płyt CD albo oglądamy videoklipy na YouTube. Pewnie znasz też Spotify czy Apple Music. Wyłapujemy ją w filmach czy reklamach telewizyjnych. Nawet jeśli nigdy nie grałeś na instrumencie, nie jest prawdą, że nie wiesz nic o muzyce. Znasz ją bardzo dobrze.


Technika gry

Jest to sposób wydobycia dźwięku na gitarze. Techniki potrzebujesz, żeby przełożyć Twoją muzykalność na instrument. Droga ma następujący przebieg: najpierw słyszysz muzykę w głowie – następnie odnajdujesz dźwięki na gitarze. Dzięki technice będziesz grać ładnym dźwiękiem i pojawi się płynność.


Teoria

Bardzo często teoria muzyki kojarzy się z trudną (czasem niepotrzebną) pracą. W praktyce teoria pozwala zrozumieć to co się dzieje na gitarze. Dzięki niej lepiej zapamiętujemy informacje oraz łączy nowo poznane rzeczy z tym co już znamy. Jeśli myślisz poważnie o gitarze to warto znaleźć odrobinę czasu na ten element.


Rozluźnienie

Podstawą płynnej gry jest rozluźnienie. Mój gitarowy mentor – Marek Raduli powiedział kiedyś słowa, które cały czas mam w głowie: „jak Cię widzą, tak Cię słyszą”. Oglądanie występu grupy muzyków, którym towarzyszy stres i zdenerwowanie nie będzie przyjemnym doświadczeniem dla publiczności. Wynika to z faktu, że udzielają nam się emocje ludzi, z którymi rozmawiamy lub których oglądamy. Jest to zupełnie naturalne. Moja rada – grając na gitarze bądź świadomy jak reaguje Twoje ciało. Przykładowo – jeśli czujesz napięcie barków lub karku to zatrzymaj się, odetchnij, rozluźnij mięśnie i spróbuj jeszcze raz. Stres najczęściej pojawia kiedy wykonujemy na gitarze skomplikowaną czynność wymagającą precyzji i nie czujemy się pewni siebie. Bądź pewny siebie w tym co robisz i małymi kroczkami podążaj do przodu.


Zabawa

Gitara to przede wszystkim niesamowita frajda! Nie wykonuj ćwiczeń z poczucia obowiązku. Wykonuj je tylko dlatego, że masz ochotę rozwijać pasję i chcesz dobrze się bawić przy muzyce. Pracuj w swoim tempie – z nikim nie musisz się ścigać. Moja przygoda z muzyką rozpoczęła się prawie 20 lat temu. Mówiąc szczerze, nie wyobrażam sobie dnia bez gitary – tak bardzo to lubię!


Systematyczność

Rozwijanie pasji wymaga regularnych ćwiczeń. Każdy o tym wie, ale jednak łatwo o tym zapomnieć. Granie 10 minut raz w tygodniu nie wystarczy. Spróbuj sięgnąć po gitarę codziennie lub co drugi dzień. Obiecuję – efekty szybko się pojawią 🙂

 

autor: Piotr Słapa



Grasz na gitarze akustycznej? Sprawdź jak szybko i skutecznie zwiększyć swoje umiejętności! 

Dowiedz się jakie błędy popełniają gitarzyści akustyczni (niezależnie od stażu gry) i wyeliminuj nawyki, które mogą blokować Twój rozwój.

Przygotowałem dla Ciebie duży poradnik w formie e-Booka. 15 stron konkretnej wiedzy + lista narzędzi (aplikacje i programy), których używam do nauki gry na gitarze.

—-> POBIERZ DARMOWY PORADNIK  <—-