Ukulele – jakie kupić ukulele dla początkujących

Jak wybrać pierwsze ukulele + lista polecanych modeli

W tej lekcji opowiem Ci jakie ukulele warto kupić na początek nauki. Jeśli masz już instrument to również warto zapoznać się z tym materiałem, ponieważ w dalszej części wpisu dowiesz się jak przygotować instrument do gry (zadbamy o jego wygodę).

Co jeszcze dowiesz się w tej lekcji?

♫ Co decyduje, że ukulele jest wygodne
♫ Kiedy warto oddać ukulele do lutnika
♫ Jak bezpiecznie przechowywać ukulele (szczególnie w okresie zimowym)
♫ Jakie ukulele kupić dla dziecka
♫ Jakie ukulele kupić dla osoby dorosłej

No to zaczynamy!


Rozmiary ukulele – sopranino, sopran, koncert, tenor czy baryton?

Ukulele występuje w pięciu rozmiarach – sopranino, sopran, koncert, tenor i baryton. Rozmiar liczony jest w calach lub centymetrach. Wielkość instrumentu ma wpływ m.in. na brzmienie oraz wygodę gry. Osobiście polecam naukę gry rozpocząć od korpusu typu koncert lub tenor – moim zdaniem jest to najlepszy wybór na początek.

Tenor brzmi głębiej niż koncert oraz palce będą mieć więcej miejsca na podstrunnicy. Baryton brzmieniem przypomina gitarę i nie polecam go na początek. Sopran to najmniejszy rozmiar, który troszeczkę nie jest wygodny w trzymaniu, łatwo wypada z rąk. Brzmienie sopranu jest ładne, ale nie tak bogate jak w przypadku większych korpusów. Sopranino to mniej popularne, najmniejsze ukulele, które potraktuj jako ciekawostkę – nie jest to dobry wybór na początek nauki.

Jeśli jesteś osoba dorosłą i potrzebujesz konkretnej wskazówki, który rozmiar wybrać to kup ukulele koncertowe – na pewno to będzie dobry wybór.

Jeśli szukasz ukulele dla dzieci to wybierz sopran.

Dobra kwota, którą trzeba wydać na ukulele to 250-400zł. Jeśli potrzebujesz instrument z podłączeniem do wzmacniacza czyli chcesz grać “pod prądem” to oczywiście takie ukulele będzie droższe.

Lista polecanych modeli ukulele:

? Ortega RU5 lub RU5MM
? Arrow MH10
? Mahimahi MC-1ST
? Flight NUC310
? Kala Makala MK C
? Kala KA CG
? Ortega RUTI-CC
? Ortega RUACA-CC

? Wszystkie ukulele z listy to rozmiar koncert. Większość wymienionych wyżej modeli występuje również w rozmiarze tenor oraz sopran.

? Na rynku spotkasz ukulele z plastiku – np. popularne Mahilele 3.0. Zaletą takiego instrumentu jest trwałość oraz odporność na zmiany temperatury i wilgotności. Polecam jednak wybrać ukulele z drewnianym korpusem – brzmienie jest cieplejsze, bardziej “żywe”.


 


Grasz na ukulele? Sprawdź jak szybko i skutecznie zwiększyć swoje umiejętności! 

Dowiedz się jakie błędy popełniają początkujący  i wyeliminuj nawyki, które mogą blokować Twój rozwój.

Przygotowałem dla Ciebie duży poradnik w formie e-Booka. 14 stron konkretnej wiedzy + lista narzędzi (aplikacje i programy), których używam do nauki gry na ukulele.

—-> POBIERZ DARMOWY PORADNIK  <—-


Ukulele musi być wygodne

Aby z sukcesem uczyć się ulubionych utworów na ukulele – Twój instrument musi być wygodny. Warto zadbać o jego dobre ustawienie. Co wpływa na wygodę gry? Przede wszystkim akcja strun!

Akcja strun to to wysokość strun nad progami mierzona w milimetrach nad XII progiem ukulele. O akcji strun decyduje wysokość podstawka pod struny, ugięcie gryfu oraz wysokość strun na siodełku. W dalszej kolejności na wygodę wpływa ogólne wykonanie ukulele oraz kształt korpusu i gryfu.

Niektóre ukulele mogą wymagać ustawienia u lutnika. Jest to wydatek najczęściej ok. 100zł. Jeśli zauważysz, że ukulele nie trzyma stroju, progi wystają z podstrunnicy i ranią palce, akcja strun jest bardzo wysoka np. 4-5mm i gra się niewygodnie to warto rozważyć oddanie instrumentu do lutnika na profesjonalną regulację. Większość ukulele jest jednak dobrze przygotowana do gry prosto z fabryki, więc myślę, że nie powinno być problemu.


Jak bezpiecznie przechowywać ukulele

Ostatnia sprawa to przechowywanie ukulele. Do transportu warto mieć miękki pokrowiec. W domu możesz postawić ukulele na stojaku. W okresie zimowym nie trzymaj ukulele blisko grzejnika. Drewniane instrumenty nie lubią niskiej wilgotności, bo to prowadzi do przesuszenia. Twoje ukulele zacznie brzęczeć, obniży się akcja strun oraz progi mogą wyjść poza obszar podstrunnicy, co nie będzie komfortowe podczas gry. Wzorowa wilgotność dla drewnianych instrumentów to przedział 45-55%, ale myślę, że przedział 40-60% jest również dobry.

To tyle w tej sprzętowej lekcji. Dziękuję za Twoją uwagę i do zobaczenia!

 

autor: Piotr Słapa


♫ Gorąco zachęcamy do śledzenia naszego kanału Youtube (subskrybuj)